Forum www.filmowelowe.fora.pl Strona Główna www.filmowelowe.fora.pl
Rozmowy o filmach, recenzje
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Jakie znaczenie ma tytuł dla odczytania sensu utworu

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.filmowelowe.fora.pl Strona Główna -> Konteksy maturalne
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
CiekawaXO
Administrator



Dołączył: 10 Maj 2025
Posty: 5
Przeczytał: 2 tematy

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Wto 8:43, 13 Maj 2025    Temat postu: Jakie znaczenie ma tytuł dla odczytania sensu utworu

Wstęp:
Tytuł nadany powieści, obrazowi lub filmowi, jest niezwykle ważną składową całości. Czasami może mieć dalekie powiązanie, ale czasami odkrywa intencje autora i wprost daje wskazówki którą drogą należy iść. Dobrym przykładem gdzie dobór tytułu który daje kierunek do rozważań, jest powieść Mary Shelley pt ,,Frankenstein,czyli współczesny Prometeusz,,. Opowiada o naukowcu, Victorze Frankensteinie, który tworzy sztuczne życie, metodami poza naturalną reprodukcją, choć w książce tajemnicą jest,na czym ów sposób polega. Jego eksperyment prowadzi do powstania istoty, którą szybko porzuca TYLKO i WYŁĄCZNIE ze względu na szpetotę. Stwór, samotny i odrzucony, staje się wrażliwą i czułą na świat i ludzi istotą,ale raz po raz odrzucany, poprzysięga zemstę swojemu stwórcy i skutecznie, krok po kroku ją realizuje, chcąc pozostawić Victora tak samo samotnym jak on sam jest. Zabija wiec wszystkich bliskich Frankensteina.

Prometeusz natomiast jest postacią z mitologii, która ulepiła człowieka z gliny i łez. Początkowo ludzie byli bardzo słabi, nie mogli bronić się przed dzikimi zwierzętami, więc wykradł bogom ogień i podarował ludzkości, co zapewniło jej duży skok cywilizacyjny. Po zemście Zeusa w postaci zesłania na świat nieszczęść z puszki Pandory, i dowcipie Prometeusza w wyniku którego ludzie mieli składać mu w darze tylko kości i tłuszcz, bez mięsa, został skazany na wieczną karę, przywiązany do góry, gdzie orzeł codziennie wyjadał mu wątrobę, która z racji ze był tytanem i nie mógł umrzeć, codziennie się regenerowała.
Prometeusz po dziś dzień jest symbolem dobrodziejstwa dla ludzkości.

Rozwinięcie

TEZA: Zestawienie Frankensteina i Prometeusza pozwala głębiej wniknąć w patologiczne zachowanie doktora.

Gdyby w tytule powieści zabrakło wskazania na Frankensteina, istnieje ryzyko,że potraktowalibyśmy tytułową postać powierzchownie i skupilibyśmy się dużo bardziej na istocie którą powołał do życia. Stwór jest bowiem postacią tragiczną,budzącą litość i strach, przez co może wydać się dużo bardziej interesujący.Natomiast tytuł przypomina nam,że także Victor jest bohaterem powieści i należy mu poświęcić więcej uwagi.
Natomiast zestawienie Prometeusza i Frankensteina pogłębia rozważania na wielu różnych płaszczyznach, jak motywacja obu Panów, relacja do swojego stworzenia,kara i spuścizna naukowa dla dalszych pokoleń.


1.Motywacja
Frankenstein stworzył nowe życie poza naturalnym procesem rozmnażania,podobnie jak Prometeusz stworzyl człowieka.Jednak motywacje obydwu panów,były skrajnie różne. Prometeusz stwarzając ludzkość chciał się nią opiekować, prowadzić i być jej dobrodziejem. Tymczasem motywacją Frankensteina było stworzenie nowego gatunku ludzi, którzy oddawali by mu cześć jako swojemu Stworzycielowi. Chciał chwały i uznania. Porównując te dwie motywacje, warto w świecie naukowym promować ludzi z proludzką motywacją, i uważać na ludzi którzy mają zbyt wielkie ambicje i chcą dążyć wyłącznie do sławy i uznania.

2. Relacja do Stworzenia

Konsekwencje motywacji obydwu postaci są skrajnie różne.
Prometeusz całym sercem chce ludzkości pomóc,wykradając ogień ,ryzykując niezadowolenie Zeusa,aby mogli sie ogrzać i odstraszać dziką zwierzynę,czyli pomagał im po prostu przeżyć i uczynił ich życie znacznie lżejszym.Victor natomiast, tylko ujrzawszy ożywione już stworzenie,po prostu uciekł. Dlaczego?
Dlatego że stworzenie nie odpowiadało mu estetycznie-w skrócie, bylo dla niego odrażające. Gdyby Frankenstein motywował się dobrem ludzkości,nie opuściłby swojego stworzenia,przez co kilka ludzkich istot nadal by żyła.

3.Kara:
Prometeusz zostaje ukarany za swoje Postępowanie i malą zemste na Zeusie,który zesłał na ludzi nieszczęścia w postaci puszki Pandory.Zostaje przywiązany do skały i Orzeł co noc je jego wątrobę,a jako ze nie może umrzeć,bo jest bogiem,wątroba regeneruje sie,więc taki los czeka go do końca życia.
Można powiedzieć,że dla Frankensteina takim orłem jest jego stworzenie.To ono karze go zabijając ludzi których kocha,oddala się żeby wrócić znowu zabić. Trudno nazwać takie zachowanie współmierne do winy,ale uczynił kogoś samotnym, porzucił, więc podobną samotnością odpłaciło mu jego stworzenie, pozostawiając Frankensteina bez bliskich.
Zestawienie to pokazuje, że mimo iż obydwaj panowie ponoszą karę, to cierpienie Prometeusza zapoczątkowała pomoc człowiekowi,jest jego dobrodziejem, a cierpienie Frankensteina spowodowało odwrócenie się od swojego stworzenia.

4. Przewidywanie konsekwencji
Prometeusz stworzył ludzi,ale nie zrobił dla nich konkurencji w postaci drugiego gatunku. Frankenstein stworzył natomiast,jak sam go nazywa,gatunek dużo silniejszy od człowieka, sprawniejszy,wytrzymalszy a może i inteligentniejszy,wszak stwór bardzo szybko przyswaja wiedzę o świecie,proces socjalizacji ,poprzez obserwowanie ludzi w chacie,przebiega w ciągu kilku tygodni.
Według teorii tzw. jednego gatunku, Homo Sapiens dąży do dominacji mniej inteligentnych gatunków. Człowiek mógłby uznać stworzenia Frankensteina za podludzi,umniejszając ich inteligencji,albo odwrotnie,nowo powstały gatunek mógłby zdominować nas.

Wniosek. Czego się nauczyłem?
Jak widać zaakcentowanie nazwiska Victora w tytule i zestawienie go z Prometeuszem,doprowadziło nas w ciekawe rejony refleksji nad moralnością naukowca i tytana, nie pozwalając skupić się tylko na studium psychologicznego stworzenia Frankensteina. Widocznie Mary Shelley miała dobrą intuicję, gdyż w dzisiejszych czasach adaptacje filmowe wyjątkowo pomijają zło jakie wyrządził Frankenstein, i dobro, jakie do pewnego momentu robił ów potwór. Dlatego tytuł przywraca właściwą kolejność: to opowieść także o Frankensteinie. Pozwala to także zadać sobie pytanie, który z nich był większym potworem?


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.filmowelowe.fora.pl Strona Główna -> Konteksy maturalne Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin